Surebety – metoda na pewny zakład?

surebety

Być może nie raz zastanawiałeś się przy obstawianiu zakładów bukmacherskich, czy istnieje sposób na tak zwane pewne typy. Przecież żaden gracz nie chce przegrać, każdy liczy na pewny zysk. Oczywiście większość typerów traktuje bukmacherkę jako dodatek do sportowej pasji i obstawia rekreacyjnie, niekoniecznie zawodowo, więc nie traktuje zakładów wzajemnych jako formy pracy i zarobku. Jednak dobrze wiemy, że miło jest wygrać dodatkową sumkę i na to liczy każdy gracz.

Jak obstawiać z powodzeniem?

Nic dziwnego w tym, że niejeden typer wpisuje w wyszukiwarkę hasła związane z pewniakami, czyli takimi, które muszą „wejść” i zaowocować wygraną kwotą pieniężną. Jeżeli myślisz, że w sieci znajdziesz gotową odpowiedź na to, która drużyna wygra spotkanie i to masz na myśli, szukając pewnych typów – nie mamy dobrej wiadomości. Takie „pewniaki” nie istnieją – nie wierz w żadne płatne typy, które oferuje Ci nieznana osoba na Facebooku lub innym forum zajmującym się tematyką bukmacherską. Takie typy bukmacherskie to zwykłe oszustwo, przez które możesz stracić pieniądze, a kupon w dalszym ciągu może okazać się nietrafiony.

Najlepiej jest obstawiać dyscypliny, które nas pasjonują i faktycznie jesteśmy na bieżąco z wydarzeniami. W ten sposób dużo łatwiej jest obstawić w poprawny sposób, choć to także nie daje stu procent gwarancji na wygraną. Sport jest nieprzewidywalny i nigdy nie wiemy, jak tak naprawdę potoczy się spotkanie. To kwestia szczęścia, jednakże przygotowanie sportowców jak najbardziej ma ogromne znaczenie. Dlatego, zamiast korzystać z płatnej pomocy, dobrze jest przejrzeć ogólnodostępne darmowe typy, a raczej sugestie i porady ekspertów. Dobrze jest rozmawiać także z innymi typerami i fanatykami sportu, ponieważ ich spostrzeżenia mogą być bezcenne.

Wszyscy wiemy, że powyższe rady to truizmy i typerzy wciąż poszukują czegoś, co zagwarantuje im pewne zwycięstwo. I faktycznie, można powiedzieć, że istnieje taka szansa w zakładach bukmacherskich. Czy będziesz w stanie uwierzyć, kiedy stwierdzimy, iż można wygrać środki finansowe niezależnie od tego, w jaki sposób zakończy się mecz? Coś takiego jest możliwe przez granie surebetów.

Czym jest surebet?

Zanim wyjaśnimy cokolwiek, musimy podkreślić pewną rzecz na samym początku. Omawiając surbety, zajmujemy się tym w teorii. To, jak teoria ma się do praktyki (czyli do 12% podatku w Polsce), zostawimy na później. Zatem, na czym polega ten szczególny rodzaj zakładu? Jeśli przetłumaczymy dosłownie jego nazwę, otrzymamy „pewny zakład”. Jednak nie mówimy tutaj o tym, że kupon na 100% „wejdzie”. Nie. Chodzi o to, że niezależnie od wyniku gracz otrzyma jakąś wypłatę, jednak aby to osiągnąć, potrzeba przede wszystkim wiedzy, nieco bardziej rozwiniętych umiejętności stosowania wzorów matematycznych oraz szczęścia.

Surebety to zakłady postawione na dwa sprzeczne wyniki z tego samego spotkania sportowego. W jednym z nich zakładamy, że wygra jedna drużyna, natomiast w drugim obstawiamy odwrotnie. Na pierwszy rzut oka może wydawać się to nielogiczne, ponieważ wiadomo, że ktoś przegra, więc po co inwestować podwójnie? Jednak jest to bardziej skomplikowane i w niektórych przypadkach bywa naprawdę skuteczne.

Bierz pod uwagę, że tak naprawdę nie wiesz, kto wygra dany mecz. Jeżeli obstawisz tylko jedną opcję, nawet najbardziej prawdopodobną, masz dwie możliwości – albo wygrasz, albo przegrasz. Jeżeli przegrasz, zostajesz z niczym. Owszem, bywają faworyci, nawet kursy nam ich wskazują. Lecz nikt nie jest nieomylny, a sport jest nieprzewidywalny, o czym już pisaliśmy. A znane są przecież przypadki, kiedy najlepsze drużyny nie wygrywały spotkania z przyczyn zupełnie losowych i nieprzewidzianych.

Kiedy obstawisz jedną i drugą opcję, wiesz, że któraś z nich faktycznie będzie miała rację bytu. Jak się na tym zarabia? Wygrana z jednej opcji musi przewyższać całość inwestycji na oba typy, dlatego też trzeba zwracać uwagę na kursy. Oczywiście najlepiej jest brać tutaj pod uwagę zdarzenia, w przypadku których musi paść konkretny zwycięzca, niekoniecznie remis. Jeśli chodzi o surebety typy obstawia się także niekoniecznie u jednego bukmachera – u tego samego operatora nie zawsze da się obstawić dwóch sprzecznych wyników na to samo spotkanie.

Surebet – wzór matematyczny

Na surebety u bukmachera da się wyprowadzić wzory matematyczne. Pozwól, że pokażemy Ci taki wzór na przykładzie, to także znacznie ułatwi zrozumienie tego systemu. Wybierzmy tenis. Faworyt A stoi po kursie 2,10. Faworyt B posiada kurs 2,40. To oczywiście przykładowe dane, jednakże to całkiem realne liczby, które rzeczywiście bukmacherzy mogliby zaoferować. Uprośćmy sytuację i załóżmy, że na oba wyniki postawi się taką samą stawkę, na przykład sto złotych, zatem cała inwestycja to 200 zł (na razie omawiamy teorię, dlatego nie bierzemy pod uwagę podatku). Po obliczeniu z osobna ewentualnej wygranej z każdego spotkania zauważysz, że niezależnie od tego, czy wygra gracz A, czy B, otrzymasz więcej, niż zainwestowałeś. 100 x 2,10 = 210 oraz 100 x 2,40 = 240. Nie jest to spektakularna wygrana, jednak jest, mimo oczywistej przegranej jednej opcji. Masz 100% pewności, że któryś z Twoich typów wpadnie.

Tak wyglądają surebety w teorii, jednakże pewnie już się domyślasz, że (tak jak zresztą zazwyczaj) teoria nie ma całkowitego odniesienia w realiach. Czy w zakładach w naszym kraju da się osiągnąć taki efekt? Jeśli nie, czy bukmacherzy dla Polaków mogą zaoferować coś w zamian, na przykład jakieś sensowne promocje bumacherskie?

Czy spotkasz surebety w Polsce?

Właśnie przechodzimy do praktyki, która powinna zainteresować Cię najbardziej. We wcześniejszych kalkulacjach brane były pod uwagę następujące wartości – postawiona przez typera stawka, kurs spotkania i późniejsza wygrana. Jednak musisz wiedzieć, że należy wziąć pod uwagę podatek, który w Polsce wynosi aż 12%. Z czego jest on pobierany? Jak nazwa wskazuje (podatek od obrotu) od postawionej przez gracza sumy. Oznacza to tyle, że kiedy postawisz 20 zł, zostanie od tej kwoty odjęte 12%. Tak więc kurs danego spotkania należy pomnożyć nie przez 20, a przez 17,6. Co prawda według prawa legalny bukmacher wcale nie musi pobierać podatku od graczy, mógłby płacić z własnych funduszy, jednakże oprocentowanie jest na tyle wysokie, że w żaden sposób firmie bukmacherskiej się to nie kalkuluje.

Powróćmy jednak do zakładów typu surebet. Jeśli weźmiemy pod uwagę prawdziwy obrót, po odjęciu podatku, i to właśnie tę wartość podstawimy w obliczeniach matematycznych, szybko okaże się, że u legalnych bukmacherów pojęcie surebet prawie nie istnieje. Na przykład:

Pan Andrzej lubi obstawić zakłady bukmacherskie raz na jakiś czas, jednak orientuje się w tym, jak działają systemy bukmacherskie. Gra zazwyczaj zachowawczo, powiedzmy, że stawiane przez niego kwoty nie przekraczają 50 złotych. Wyobraźmy sobie, że interesuje go siatkówka. Spójrzmy na kursy. Drużyna A – 1,60. Drużyna B – 2,20. Dlaczego wybrany przez nas sport to nie piłka nożna? Musielibyśmy brać poprawkę na remis, aczkolwiek załóżmy na potrzeby przykładu, że taka opcja nie wchodzi w rachubę.

Pan Andrzej chce postawić 40 złotych na jedną i drugą opcję zakończenia spotkania. Inwestycja całkowita – 80 zł. Odejmijmy podatek obrotowy i wyjdzie na to, że pan Andrzej obraca w przypadku jednego meczu kwotą 35,2 zł. Sprawdźmy teraz, czy surebet faktycznie zadziała. 35,2 x 1,60 = 56,38 oraz 35,2 x 2,20 = 77,40. Widzisz? Niezależnie od tego, jak zakończy się to spotkanie, kalkulator surebetów w tym przypadku nie zadziała. Podatek drastycznie obniża ewentualną wygraną typera, ma na to także wpływ kurs.

Najłatwiej jest znaleźć surebety w chwili, gdy kurs na jedną i drugą opcję wynosi więcej niż 2,0. Jednak trzeba przyznać, że polscy legalni bukmacherzy utrzymują kursy poniżej tej wartości, choć czasem zdarzają się wyjątki.

Czy zatem w Polsce nigdy nie trafiają się surebety? Fakt jest taki, że stawiając spore kwoty, można pożądany efekt osiągnąć, ale trzeba tę kwestię przemyśleć i odpowiednio wyliczyć. Należy także patrzeć na kursy, ponieważ to właśnie one definiują skuteczność tej metody.

Pan Zenek jest wielkim fanem koszykówki. Spójrzmy na kursy. W przypadku drużyny A (gości) kurs wynosi 2,45. Drużyna B (gospodarze) to już kurs w wysokości 2,36. Na jedno i drugie rozwiązanie pan Zenon stawia po dwieście złotych, czyli w sumie 400. Weźmy pod uwagę podatek obrotowy – wychodzi 176 złotych po odjęciu 12%. Pomnóżmy teraz 176 przez wyżej wskazane kursy. 176 x 2,45 = 431 oraz 176 x 2,36 = 415,36. Faktycznie, niezależnie od wyniku, Pan Zenon wygra. Nie będzie to spektakularna wygrana, o których można usłyszeć w telewizji czy wyczytać w gazetach, ale mimo wszystko wygra.

Jednak pamiętajmy, że mieliśmy tu do czynienia z niezłymi kursami, no i postawiona stawka też nie była mała. Nie każdy gracz jest gotowy na taką inwestycję, tym bardziej że nigdy nie wiadomo, czy kurs nie zostanie zmieniony – przy zawieraniu kuponu, często musimy się zgodzić na możliwość zmiany kursu, nawet jeśli miałby on nie być już dla nas tak korzystny, jak wcześniej.

Założyliśmy sytuację, w której gracz rzeczywiście działa według zasady pół na pół, więc stawia dokładnie takie same kwoty na oba wyniki. Oczywiście nie jest to wymagane, można postawić większą kwotę na opcję z niższym kursem (ponieważ jest to wynik bardziej prawdopodobny), jednak wciąż należy chłodno przeliczyć tę sytuację. Zwiększenie stawki oznacza większą inwestycję. Czy po przeliczeniu obu możliwości wciąż jesteś na plusie, biorąc pod uwagę obstawioną całość? W tym przypadku liczy się matematyka i stosowanie wzorów, a także długie godziny spędzone na poszukiwaniu odpowiednich kursów – najlepsi bukmacherzy w Polsce mają oczywiście także atrakcyjne kursy z punktu widzenia klienta.

Jak znaleźć surebety, kiedy funkcjonuje u nas wysoki podatek?

Nie twierdzimy, że całkowicie się nie da obstawić w naszym kraju metodą surebetów. Jest to po prostu trudniejsze. Wiele firm bukmacherskich nie posiada kursów na poziomie europejskich bukmacherów, więc trudniej jest obliczyć zakłady w taki sposób, aby wygrać niezależnie od wyniku. Jeżeli ktoś nie jest pewny, czy obliczył wzór poprawnie i czy rzeczywiście dany zakład to surebet, istnieją specjalne giełdy oraz kalkulatory, które ułatwiają sprawę. Jednak w przypadku polskich buków nie do końca to działa – znowu jest to kwestia opodatkowania. Z takich programów korzysta się zazwyczaj przy obstawianiu u nielegalnych bukmacherów.

Większość artykułów o surebetach skupia się na nielegalnych operatorach, a spowodowane jest to niższym podatkiem i jednocześnie wyższymi kursami. My jednak absolutnie nie zachęcamy do gry u nielegalnych bukmacherów, nawet jeśli surebet jest u nich możliwy to osiągnięcia.

Pozostając przy temacie wysokiego opodatkowania w Polsce, nie możemy nie powiedzieć, że nie jest to żadna wymówka dla udziału z nielegalnych grach hazardowych. Zapewne dobrze wiesz, że w 2017 roku weszła w życie znowelizowana Ustawa Hazardowa i aktualnie bukmacherzy w Polsce muszą posiadać odpowiednie zezwolenie od Ministerstwa Finansów. Polscy klienci nie zawsze chcą narażać swoje depozyty na pobieranie należności podatkowych i bywa, że korzystają z usług operatorów, którzy nie posiadają licencji na urządzanie zakładów bukmacherskich w naszym kraju. Musisz pamiętać, że za udział w nielegalnych grach możesz otrzymać sporą karę finansową w postaci nawet stu dwudziestu stawek dziennych.

Polskie zakłady bukmacherskie mają się całkiem nieźle, ponieważ na rynku jest kilkanaście legalnych podmiotów, wśród których można wybierać. Jeśli spojrzymy na kursy, dzięki którym możemy obliczyć wzór na surebet, zauważymy, że LV BET albo STS wypadają całkiem nieźle. W swojej ofercie te firmy posiadają i bonusy bukmacherskie, które, choć nie przypominają surebetu, także graczy interesują. Popularny jest freebet, czyli bonus bez depozytu, przy którym klienci na starcie otrzymują drobną kwotę od bukmachera. Są także bonusy od pierwszego wpłaconego depozytu albo zakłady bez ryzyka – jeśli pierwszy kupon okaże się nietrafiony, gracz otrzymuje zwrot postawionej stawki. Jednak i przy zdecydowaniu się na bonus powitalny panują pewne zasady. Wielokrotny obrót po wysokim kursie niekiedy skutecznie uniemożliwia wypłacenie przyznanych środków, ponieważ się je przegrywa. Jak widać, zarobek u bukmachera nie jest tak łatwy, jak mogłoby się to wydawać na samym początku.

Pamiętaj, że hazard wiąże się z ryzykiem utraty środków pieniężnych oraz uzależnienia. Obstawiać można jedynie u legalnych operatorów z ważną licencją Ministra Finansów, a zakłady mogą zawierać wyłącznie pełnoletnie osoby. Graj odpowiedzialnie, a jeśli czujesz, że tracisz kontrolę, zrób przerwę od gry i skontaktuj się z odpowiednim specjalistą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy