Jak obstawiać mecze?

Zakładanie się jest formą rozrywki, która ma bardzo długą tradycję. To nie tylko sposób na udokumentowanie swojej racji, ale też chęć zysku. Dodatkowy zastrzyk adrenaliny w oczekiwaniu na rozstrzygnięcie zakładu powoduje, że człowiek zakładał się niemal o wszystko już od czasów starożytnych. Teraz jednak dużo się w tej kwestii zmieniło.

Jak obstawiać mecze?

Obstawianie – stacjonarnie czy online?

Zatem, gdzie najlepiej obstawiać mecze? Teraz mamy sporo możliwości, ponieważ jeszcze do niedawna jedyną opcją były lokale naziemne. Dzisiaj jednak nikogo nie dziwi to, że możemy obstawiać mecze przez Internet. Ba! Kto by się spodziewał, że będziemy mieli na przykład strony do betowania meczów CS GO, czy innych gier komputerowych. Jeszcze do niedawna samo obstawianie com nie było tak powszechne, jak teraz, a o e-sportach praktycznie się nie mówiło.

Którego bukmachera wybrać na początek, jak obstawiać mecze, żeby wygrać, czy są jakieś metody obstawiania meczów? To nie są proste pytania. Jakie są zasady obstawiania meczów? Wybór odpowiedniego bukmachera to rzecz, od której zacząć swoją przygodę z typowaniem powinien każdy zainteresowany. Jeśli cenimy sobie wygodę i spokojną analizę zdarzeń, którymi jesteśmy zainteresowani, najlepszym wyborem będzie bukmacher mający w swojej ofercie możliwość gry online. Nie należy sugerować się jednak rzuconym przez znajomego „po prostu obstawiaj mecze online gdziekolwiek”, bo rynek jest duży i mamy wiele opcji. W dodatku w Sieci istnieje spore ryzyko gry u podmiotów nielegalnych w naszym kraju, dlatego pamiętaj – jak obstawiać mecze przez Internet, to tylko u legalnych podmiotów w Polsce.

Jakie zalety mają mecze w Internecie? To, co przemawia do graczy, to na pewno szybkość procesu utworzenia kuponu, dostęp do usługi bez względu na warunki pogodowe oraz błyskawiczna (zwykle) wypłata gotówki na nasze konto. Mnogość wyboru rynków na żywo, a także przedmeczowych sprawia, że oferta automatycznie się rozszerza o zakłady typu: strzelec kolejnego gola czy też wygrany następnego gema. O to zwykle dość trudno w punkcie stacjonarnym.

Natomiast jeżeli gracz jest tradycjonalistą i preferuje kupony papierowe, to jego przeznaczeniem jest punkt stacjonarny. Często są w nich telewizory, na których można śledzić mecze na żywo czy sporty wirtualne i przy okazji postawić kupony. Na pewno jest to oferta dla ludzi mających więcej czasu, bardziej konserwatywnych.

Dla tych, dla których wyjście do bukmachera to nie tylko postawienie kuponu i szansa na parę złotych, mecze online mogą przegrać w wyborze między Internetem a punktami stacjonarnymi. To tam możemy zdobyć unikalną wiedzę, jak dobrze obstawiać mecze od bardzo doświadczonych graczy. Możemy poznać typy bukmacherskie, zdobyć cenne informacje, które co prawda w Internecie również są na wyciągnięcie ręki (obstawianie meczów forum internetowe może nieco wyjaśniać), ale mało zorientowani gracze, żeby je zdobyć, muszą przekopać się przez dziesiątki stron internetowych.

Nie ma jednak co się oszukiwać – punkty stacjonarne, mimo że są bardzo ważną, integralną ofertą wielu bukmacherów, mają mniej atutów od gry online. Choć, co ciekawe, w polskim systemie prawnym to gra stacjonarna jest bardziej anonimowa. Obstawianie zakładów wzajemnych w punktach rzadko kiedy wiąże się z okazaniem dokumentu tożsamości.

Co prawda prowadzący punkt może nas wylegitymować, w celu sprawdzenia naszej pełnoletności, jednak naszych danych nigdzie nie zapisuje. Natomiast, aby obstawiać online mecze, musimy przejść pełną rejestrację włącznie z podaniem naszego numeru konta bankowego czy wysyłki skanów dowodu lub paszportu.

Jednak cała reszta np. statystyki, transmisje, wyniki jest dużo łatwiej dostępna z poziomu naszych komputerów czy innych urządzeń mobilnych.

Obstawianie online – zmiana prawa

Gdzie obstawiać mecze w Polsce? Najważniejszą rzeczą jest to, czy bukmacher jest na polskim rynku legalny. Istne trzęsienie ziemi nastąpiło bowiem w 2017 roku. Wcześniej mimo wielu zakazów i nakazów tworzonych przez rządzących na polskim rynku bukmacherskim panowała „wolna amerykanka” – możliwe było obstawienie meczu praktycznie u każdego zagranicznego bukmachera.

Tworzyło to jednak wiele patologii, w tym najważniejszą, mianowicie nierówność podmiotów gospodarczych. Firmy bukmacherskie, które chciały działać w Polsce legalnie i mieć punkty stacjonarne (jak Totolotek, STS, Fortuna) długo stały na straconej pozycji.

Gra u tych bukmacherów obwarowana była podatkiem i dla klientów była mniej korzystna. Brak egzekwowania prawa przez wyspecjalizowane do tego urzędu powodował, że firmy zarejestrowane w rajach podatkowych kusiły graczy grą bez podatku (kogóż by nie przekonało obstawianie meczów za darmo?), a co za tym idzie możliwymi wyższymi wygranymi. Na takich zakładach bukmacherskich jednak można się dzisiaj przejechać.

Od 2017 roku przepisy są jednak surowe i w końcu rzetelnie realizowane przez państwowe organy. Najważniejszą z punktu widzenia firm bukmacherskich i graczy zmianą było powstanie rejestru stron internetowych firm, które nie spełniają wymogów znowelizowanej ustawy o grach hazardowych. Strony do obstawiania meczów z rejestru mają być niezwłocznie blokowane.

Co ważne rejestr jest na bieżąco aktualizowany, a dostawcy Internetu muszą je blokować do 48. godzin od pojawienia się na „czarnej liście”. Innym utrudnieniem jest wprowadzenie obowiązku blokowania płatności na rzecz firm bukmacherskich z rejestru. Tym samym banki i inni pośrednicy nie mogą świadczyć usług na linii firmy bukmacherskie a klienci. Oczywiście obok „czarnego rejestru” jest też lista legalnych bukmacherów.

Strata dla graczy? Brak możliwości unikania podatków (poza specjalnymi promocjami), czyli niższe wygrane, ale zarazem większe bezpieczeństwo gry.

Obstawianie meczów online – oto legalni bukmacherzy

W Polsce już kilkanaście podmiotów (w porównaniu z kilkudziesięcioma przed reformą to nadal niewiele) oferuje nam legalne obstawianie meczów online i stacjonarnie. Oprócz tych najdłużej będących na rynku jak Totolotek, STS, Fortuna są to m.in. Fuksiarz, LvBet, Totalbet, PZBuk, forBet.

Jednak trzeba pamiętać, że zakłady u bukmacherów nieposiadających licencji dotyczą tylko terytorium Polski. Polscy rezydenci w innych krajach mogą nadal korzystać z oferty nielegalnych na terenie naszego kraju bukmacherów. Podobnie wygląda sytuacja w momencie, gdy korzystamy z usług typu VPN. To specjalne programy, które maskują nasz adres IP i przestajemy być rozpoznawani jako osoby korzystające z Internetu w Polsce.

W naszym odczuciu lepiej jednak zrezygnować z gry u bukmachera niż łamać polskie prawo, ponieważ dla 90% klientów obstawianie meczów ma być formą rozrywki, a nie pomysłem na poważną grę. Granie ma być formą rozrywki, a nie pociągać za sobą konsekwencje prawno-skarbowe. Dlatego, jeżeli interesują Cię mecze, obstawianie możliwe jest tylko u legalnych operatorów.

Osoby rezydujące poza naszym kraju nie są obwarowywani wysokim 12% podatkiem, przez co kursy i wygrane są wyższe. Dodatkowo przy wyższych wygranych nie jest doliczany podatek dochodowy, który w Polsce w przypadku zakładów wzajemnych wynosi kolejne 10%.

Grając u nielegalnych bukmacherów, musimy liczyć się z konsekwencjami prawno-skarbowymi. Urząd Skarbowy czy Izba Celna ma prawo nałożyć na nas sankcje. Karą skarbową może być nawet 120 stawek dziennych, których wysokość naliczana jest indywidualnie.

W myśl obowiązujących wyliczeń, w zależności od osiąganych przez gracza dochodów może ona więc wynieść nawet do kilkudziesięciu, czy w skrajnych wypadkach, kilkuset tysięcy złotych. Zdecydowanie odradzamy nielegalną grę, choćby na pierwszy rzut oka dany buk wyglądał jak najlepszy bukmacher internetowy na świecie. Dlatego, zanim posłuchasz kolegi, który mówi dumnie „obstawiam u zagranicznych buków i wygrywam więcej”, zastanów się, czy ewentualna wygrana warta jest kary, którą wyegzekwuje polskie prawo.

Promocje bukmacherskie

Bukmacherzy online proponują nam wiele różnych wydarzeń, które możemy obstawić. Tak naprawdę nie ma takiej dyscypliny sportu czy wydarzenia społeczno-politycznego, którego w swojej ofercie nie miałby choć jeden bukmacher.

Oczywiście są rozgrywki, które cieszą się wielką popularnością wśród graczy – przede wszystkim chcą oni wiedzieć, jak obstawiać mecze piłkarskie. Głównie dlatego, że mają oni największą wiedzę dotyczącą akurat tych wydarzeń. Na tej liście znajdują się na pewno mecze ekstraklasy polskiej (koszula bliższa ciału), Liga Mistrzów, Premier League, Mistrzostwa Świata i wiele innych zakładów na piłkę nożną.

Każdy legalny bukmacher ma w swojej ofercie też kursy bukmacherskie na sporty takie jak siatkówka, hokej, piłka ręczna, koszykówka, boks czy bardziej dla Polaków egzotyczne jak krykiet, czy baseball.

Tym, czym kuszą nas bukmacherzy online najbardziej, są promocje. Najbardziej popularną formą są bonusy na start, które u bukmacherów online są chlebem powszednim. Bonus taki przybiera wiele form.

Najczęściej spotykaną jest podwajanie pierwszej wpłaty, np. wpłacamy 100 zł, a bukmacher dokłada nam kolejne 100. Trzeba jednak pamiętać, że takie promocje obwarowane są wieloma wymaganiami leżącymi po stronie klienta. Dla przykładu: w STS trzeba wykonać trzy obroty przyznaną kwotą. Aby kupon był zaliczony do obrotu, musi mieć łączny kurs wynoszący co najmniej 1.91.

Natomiast w Fortunie w ciągu 30 dni należy zagrać za czterokrotność pierwszej wpłaty. Zaliczane są kupony z minimum trzema spotkaniami i minimalnym kursem całkowitym 1,90. Po spełnieniu powyższych warunków otrzymujemy bonus w wysokości swojego pierwszego przelewu, maksymalnie do 400 zł. Minus oferty to to, że bonus przyznawany jest nam dopiero po obrocie pierwszą wpłatą. Nie każdy tego doczeka i w efekcie zawrze mniej kuponów.

Wybór zdarzeń

Równie ważny co wybór bukmachera, jest wybór wydarzeń, jakie zdecydujemy się postawić. Istotne jest to, aby zajmować się wyłącznie zdarzeniami, na temat których mamy co najmniej solidną wiedzę.

Jeśli w życiu nie obejrzeliśmy meczu hokejowego, nie bierzmy się typowanie ligi NHL. Gdy znamy tylko Michaela Jordana, obstawianie meczow ligi NBA nie należy także do najlepszych pomysłów.

Polecam więc skupić się na jednej konkretnej dyscyplinie sportu i zagłębić się w nią. Odwiedzajmy strony poświęcone danej drużynie bądź lidze. Śledźmy tabelę oraz aktualną formę poszczególnych zespołów. Początek oraz koniec sezonu to te momenty, w których warto odpuścić sobie typowanie meczów.

Gdy rozgrywki dopiero się rozpoczynają, zespoły często się zgrywają po przyjściu nowego trenera, czy też po zmianach personalnych w składzie. Jeśli mówimy natomiast o końcówce sezonu, drużyny niekiedy grają bez należytego zaangażowania, bo aktualna pozycja w tabeli daję im bezpieczny ligowy byt, bądź też ewentualne zwycięstwa w kolejnych spotkaniach i tak nie zmieniłyby ich ligowego położenia.

Mecze derbowe to również specyficzne wydarzenia. Nawet gdy na przestrzeni całych rozgrywek jedna z drużyn jest o klasę lepszą od drugiej, to nie znaczy to, że zwycięży z nią również w takim spotkaniu. Krajowe puchary są pełne zaskakujących rozstrzygnięć. Jeśli więc nie musisz, nie typuj ich.

Obstawianie wyników meczów na podstawie kursu wystawionego przez bukmachera również może być dla nas mylące. Co prawda sam kurs bukmacherski jest pewnym określeniem prawdopodobieństwa zajścia danego wydarzenia, ale właśnie. Tylko prawdopodobieństwa. Sport nie jest wymierny, jest za to pełen niespodzianek i klęsk faworytów. Nie ma 100% pewniaków, wszystko może się zdarzyć.

Dobrze jest również unikać powielania tego samego typu na wielu kuponach. Jeśli wynik spotkania będzie dla nas niekorzystny, to wyśle do kosza wszystkie nasze kupony. Mimo że kurs z każdym kolejnym spotkaniem wzrasta, to jednocześnie prawdopodobieństwo naszej wygranej maleje. Dlatego też warto ograniczyć ilość zdarzeń do minimum, jednocześnie zwiększając stawkę. I po drugie im więcej postawimy zakładów na kuponie, tym bardziej zwiększamy marżę bukmachera.

Popularne bukmacherskie zakłady

Sporty zespołowe (głównie piłka nożna) cieszą się największym wzięciem graczy, którzy chcą obstawiać zakłady czy mecze przez internet. Jak obstawiać mecze? Jakie są rodzaje zakładów sportowych? Jakie sa najlepsze mecze do obstawiania?

Prześledźmy te najpopularniejsze:

1/X/2 – typujemy czy wygranym będzie gospodarz, dojdzie do remisu czy też zwycięży drużyna gości. Często spotkać się można również z oznaczeniem 1X lub lub X2, w tym wypadku zabezpieczamy się remisem. Gdy do niego dojdzie zdarzenie również będzie rozstrzygnięte jako wygrane.

Over/Under – poprzez te zakłady typować możemy między innymi liczbę rzutów rożnych, bramek oraz kartek.

Handicap – stosowany w przypadku, gdy któryś z zespołów uznawany jest za murowanego faworyta. Od wyniku na koniec spotkania odejmujemy wtedy gola bądź też dodajemy go drużynie słabszej. To rozwiązanie możliwe jest też przy dwóch wyrównanych zespołach, wtedy też kursy szybują dość wysoko.

Strzelec bramki – typujemy strzelca bramki.

Dokładny wynik – obstawiamy dokładny rezultat spotkania. Na zdarzenia tego typu bukmacher oferuję zwykle wysokie kursy, ale doskonale wiemy, jak trudno jest trafić dokładny wynik takich zakładów bukmacherskich.

Zakłady live

Mecze na żywo to bardzo ważna pozycja w ofercie każdego bukmachera online i zarazem zyskująca coraz większe uznanie kibiców-graczy. Jak obstawiać mecze na żywo? To proste. Wchodzimy na stronę internetową bukmachera i klikamy w baner „na żywo” lub „live”. Otwiera nam się wtedy szeroka oferta spotkań, które trwają lub w niedługim czasie się rozpoczynają.

Podstawowy zakład to oczywiście „wygra, przegra, zremisuje”, ale też bukmacherzy tworzą wiele innych możliwości. Kto strzeli następnego gola, złapię kartkę, wykona rzut rożny czy rzut z autu oraz wiele, wiele innych. Przy tenisie np. można postawić, kto wygra następnego gema.

To, co wyróżnia zakłady na żywo, to szybko zmieniające się kursy, bardzo elastyczne i ściśle dopasowane do wydarzeń na boisku, parkiecie, korcie itd. Gracze też mają przynajmniej pozornie większą kontrolę nad swoimi kuponami. W końcu mogą śledzić spotkania, które obstawiają.

Albo poprzez streaming na samej stronie bukmachera, albo poprzez animacje lub oczywiście w telewizji. Ciekawy przykład? Barcelona gra swoje spotkanie z teoretycznie dużo słabszą drużyną. Dajmy na to z Huescą. Kurs na wygranie Katalończyków przed meczem jest niewielki. Za każdą złotówkę można wygrać dosłownie kilka groszy.

Mecz jednak zaczyna się dość niespodziewanie. Barca szybko przegrywa 0:2. Nagle kurs „na żywo” na Barcelonę rośnie dość szybko. Wygrać można już kilka złotych za to, że Barca odwróci wynik. Nie jest to niemożliwe, a kurs z reguły wyższy niż jakbyśmy zagrali przed meczem handicap -2.

Kursy

Jak już wspominaliśmy kursy to liczbowo przedstawione prawdopodobieństwo wystąpienia danego zdarzenia. W Sieci znajdzie się strona do obstawiania meczów, a na niej jeszcze więcej kursów. Ciężko się połapać i wybrać ten dla nas najlepszy. Zatem jak obstawiać mecze, żeby wygrać jak najwięcej? Warto zerkać na przeglądarki kursów udostępniane w internecie.

Sami bukmacherzy również publikują na swoich stronach ”dowody”, że to u nich kursy są najwyższe. Jednak trzeba na to uważać, bo czy mamy 100% pewność, że wysokość kursów podawanych przez samego bukmachera nie jest manipulowana (np. najlepszy kurs był dostępny tylko przez kilka minut)?

Trzeba stale mieć się na baczności i pamiętać, że w interesie każdego buka jest przyciągnąć do siebie graczy. Początkujący typerzy powinni prześledzić opinie w Sieci i fora internetowe, a także zasięgnąć wiedzy u znajomych, którzy korzystają z usług bukmacherów, zanim dokonają wyboru firmy bukmacherskiej.

Kontrola budżetu

Jedną z najważniejszych kwestii przy omawianiu obstawiania jest umiejętne zarządzanie swoim budżetem, czyli jak obstawiać mecze, żeby nie stracić pieniędzy potrzebnych na codziennie życie. Pamiętaj, że nie istnieją żadne pewniaki, więc zanim wpiszesz w wyszukiwarkę hasła w stylu „pewniaki w STS” (pytania o to, jak obstawiać mecze STS są bardzo częste), „jak obstawiać mecze w Fortunie, aby na pewno wygrać” czy „obstawianie meczów pewniaki”, albo kupisz pewne mecze do obstawienia od kogoś nieznajomego, zastanów się, czy właśnie na tym ma polegać zabawa.

Jeśli chodzi o obstawianie meczów, typy powinny być wybierane na podstawie swojej własnej wiedzy i znajomości dyscypliny. To bardzo ważne! jak typować mecze, to tylko z dyscypliny, na której się znamy. Co prawda nie ma czegoś takiego, jak pewniak, ale jeśli zastanawiasz się, jakie mecze obstawiać, żeby zwiększyć swoje szanse na wygraną, lepiej zdecydować się na ulubiony sport. Zatem jeśli najbardziej interesuje Cię piłka nożna, najlepiej nie obstawiać koszykówki czy meczów siatkówki – chyba że znasz się i na tych dyscyplinach.

Bukmacherka nie powinna być naszym jedynym źródłem zarobku, generalnie osiągać regularne dochody z gry w związku z występowaniem marży bukmacherskiej, słabością ludzkiej psychiki może bardzo niewielki procent graczy. Jeżeli jesteś początkującym graczem, warto zacząć od niskich stawek i dania sobie dwóch lat na wypracowanie własnej strategii gry. Podstawa to analiza. Jak analizowac mecze? Przede wszystkim oglądać spotkania, zaglądać do statystyk. Jeśli chodzi o obstawianie, typy powinny być starannie wybrane na podstawie historii i przebiegu spotkań, a także informacji dostępnych za darmo w Sieci.

Pamiętajmy, że bukmacherka nie jest to działalność charytatywna, a firmy bukmacherskie nie powstają po to, żeby rozdawać pieniądze. Warto prowadzić coś w rodzaju bilansu zysków oraz strat. Wyznaczyć swój maksymalny limit i pod żadnym pozorem nie przekraczać go po przegranych.

Pierwsze przykazanie typera mówi jasno – nie daj się ponieść emocjom! Przegrałeś i swój np. tygodniowy budżet wykorzystałeś? Nie próbuj odegrać się za wszelką cenę. Poczekaj. Zagraj kiedy indziej.

Graj odpowiedzialnie – to motto powinno przyświecać każdemu typerowi. W końcu człowiek skłonny jest do hazardu, a bukmacherzy czerpią z tego korzyści.

Nawet pierwsze objawy problemów z uzależnieniem nie powinny być ignorowane. Odpowiedni kapitał przeznaczony na stawki oraz znajomość obstawianych zdarzeń. Niezmienny jednak od wieków jest pojedynek typer-bukmacher. Tylko od naszej strategii oraz chłodnej głowy zależy czy wyjdziemy z niego z tarczą, czy na tarczy. Planując wygrywanie u bukmachera online, rzucamy wyzwanie tysiącom dobrze opłacanych i wyszkolonych pracowników. Warto o tym pamiętać.